O projekcie

Sposób żywienia można poddawać modyfikacjom. Oznacza to nie tylko możliwość oddziaływania na dietę, ale też na kontrolę, wprowadzanie  i utrzymywanie nawyków. Dlatego niezmiernie ważne jest promowanie zdrowego stylu życia. Zainteresowanie młodzieży zasadami piramidy żywieniowej jest jednym z wielu sposobów  kształtowania postaw prozdrowotnych. Szkoła nasza nawiązała współpracę w ramach międzynarodowego programu „Uczenie się przez całe życie”. Realizujemy projekt Comenius „Health and nutrition without borders” (”Zdrowie i żywienie bez granic”), którego celem jest propagowanie interkulturowości oraz kształtowanie i popularyzowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

Comenius - entuzjaści w naszej szkole

Lp.

Wódka Joanna

Kamiński Robert

Pierwsza wizyta robocza w Vinchiaturo

W dniach 16-18 listopada 2010r. koordynator projektu Hanna Łojek przebywała z wizytą  roboczą w szkole koordynatora projektu w Vinchiaturo. Celem wizyty było zaplanowanie harmonogramu zadań dla szkół partnerskich oraz omówienie szczegółów dotyczących produktów końcowych i organizacji wizyt w szkołach partnerskich. W spotkaniu udział wzięli partnerzy z Francji i Hiszpanii.

Comenius w Sadownem

Zgodnie z harmonogramem projektu w naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie wszystkich partnerów projektu Comenius. W dniach 08-13 kwietnia 2011 roku mieliśmy zaszczyt gościć nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich z Włoch, Francji i Hiszpanii. Wizyta, która była pierwszym krokiem do poznania się wszystkich uczniów ze szkół partnerskich, miała na celu prezentację pierwszego zadania projektowego, jakim była analiza piramidy żywieniowej.

Piramida Żywieniowa w naszej szkole

Zgodnie z harmonogramem projektowym w naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie wszystkich partnerów projektu. W dniach 08-13 kwietnia 2011 roku mieliśmy zaszczyt gościć nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich z Włoch, Francji i Hiszpanii. Wizyta, która była pierwszym krokiem do poznania się wszystkich uczniów ze szkół partnerskich, miała na celu prezentację pierwszego zadania projektowego, jakim była analiza piramidy żywieniowej.

Dzień Promocji Zdrowego

Żywienia w naszej szkole

W dobie dominacji produktów fast food oraz popularności biernych form spędzania wolnego czasu, promowanie zasad zdrowego odżywiania ma szczególne znaczenie dla kondycji zdrowotnej mieszkańców Europy. W dniu 14 czerwca 2011 w ramach Projektu Comenius, nasza szkoła zorganizowała "Dzień promocji zdrowego żywienia”. W tym celu zaprosiliśmy specjalistę od żywienia panią profesor Małgorzatę Drywień, która jest pracownikiem naukowym SGGW w Warszawie i Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach. Mottem spotkania była parafraza słynnego powiedzenia „Myślę więc jem”. W swojej prelekcji ”Zdrowie na talerzu” pani profesor zwróciła uwagę na błędy żywieniowe i konsekwencje nieprawidłowego żywienia w postaci otyłości, anoreksji i bulimii.

Niezapomniana wizyta w Redon we Francji

W dniach 18-23 października bieżącego roku odwiedziliśmy naszą szkołę partnerską w Redon  we Francji w ramach projektu Comenius - Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół. W wyjeździe uczestniczyło pięć uczennic oraz trzech nauczycieli. W spotkaniu wzięli udział także nasi przyjaciele z Włoch i Hiszpanii. Podróż, którą odbyliśmy autobusem, samolotem i pociągiem sieci regionalnej TER była wielkim przeżyciem. Dużą frajdą okazała się podróż pociągiem szybkiej kolei TGV.

ZDROWIE BEZ GRANIC, CZYLI NASI W VINCHIATURO

Grupa uczniów zaangażowanych w projekt Comenius przygotowywuje się do kolejnej wyprawy "w świat". Pilnie pracują nad prezentacją i z niecierpliwością odliczają czas do wyjazdu. Tym razem odwiedzą szkołę partnerską w Vinchiaturo we Włoszech. Będzie to już ostatnie spotkanie we wspólnym projekcie młodzieży z Polski, Hiszpanii, Francji i Włoch.

W dniach 8-13.05 2012, 8-osobowa grupa uczniów i nauczycieli z Sadownego wzięła udział w kolejnym, międzynarodowym spotkaniu, w ramach projektu Comenius „Zdrowie i żywienie bez granic”.

Był to ostatni z czterech wyjazdów.  Wcześniej odbyły się wizyty szkół partnerskich w Polsce - w Sadownem, we Francji -w Redon oraz w Madrycie w Hiszpanii.